Mucha do garnituru – kiedy warto ją wybrać?Mucha do garnituru to dodatek, który nada strojowi eleganckiego i stylowego charakteru. Może ona stanowić doskonałą alternatywę dla klasycznego garnituru. Kiedy jednak warto ją wybrać? Przeczytaj o tym w poniższym artykule. 

Muchy do garnituru - kiedy wypada je założyć?

Garnitury męskie to oficjalny strój, który wymaga odpowiednich akcesoriów takich jak krawaty, muchy do garnituru czy poszetki. Muchy niemalże od początku pojawienia się w modzie męskiej były kojarzone z mężczyznami posiadającymi doskonałe poczucie stylu. Połączone z frakiem czy smokingiem tworzyły one uniwersalny formalny zestaw na przyjęcia, czy bale.

Wraz ze znacznym wzrostem popularności tego dodatku do garnituru zmienił się jego kształt i wielkość. Z czasem coraz bardziej popularne stawały się klasyczne muchy do garnituru jedwabne, a nawet zaczęły pojawiać się muchy drewniane czy metalowe. Garnitury stawały się coraz bardziej nowoczesne i różnorodne, a wraz z tym coraz bardziej różnorodne stawały się również muchy do garnituru.

Współcześnie podejście do muchy do garnituru jest o wiele bardziej swobodne. Eleganccy mężczyźni coraz częściej uzupełniają nią swoją garderobę, nie tylko bardzo oficjalną, ale także casualową. W codziennych stylizacjach najlepiej sprawdzą się muchy z bawełny, wełny czy lnu. Warto też postawić na model w oryginalny wzór, np. paisley, kratę czy grochy.

Jak dobrać muchę do garnituru?

Mucha do garnituru stanowi obowiązkowy element męskiego stroju Black Tie i White Tie. Formalne zasady z zakresu dress code’u ściśle określają nie tylko obecność muchy w stylizacjach na uroczyste przyjęcia, ale również jej kolor i materiał, z którego powinna być wykonana.

Wybierając strój, jakim są garnitury, możemy pozwolić sobie na znacznie większą swobodę. Muchy do garnituru mogą być wykonane z aksamitu, jedwabiu czy gernadyny, czyli tkaniny podobnej do tej powszechnie znanej jako knit. Takie mniej formalne, ale wciąż bardzo eleganckie muchy do garnituru dodadzą stylu męskim stylizacjom na ślub, wesele, koktajlowe przyjęcie czy rodzinną uroczystość.

Mucha do garnituru - doskonały wybór na wiele okazji

Mucha do garnituru to z pewnością dobry wybór, jeśli chcesz dodać swojemu strojowi eleganckiego i stylowego charakteru. Jednak, aby dobrze wyglądać w muchach, warto pamiętać o kilku zasadach:

  1. Dobierz kolor muchy do koloru garnituru i koszuli - najlepsze będą stonowane kolory, takie jak granat, szary, błękit czy beż.
  2. Wybierz odpowiedni rozmiar - mucha powinna być proporcjonalna do Twojej sylwetki oraz rozmiaru kołnierzyka koszuli.
  3. Zadbaj o odpowiednie wiązanie - mucha powinna być wiązana w sposób schludny i elegancki, zgodnie z zasadami savoir-vivre.
  4. Pamiętaj o kontekście - mucha do garnituru sprawdzi się w sytuacjach formalnych, takich jak wesela, uroczystości czy spotkania biznesowe.

Podsumowując, mucha do garnituru to dobry wybór na wiele okazji. Warto jednak pamiętać o kilku powyższych zasadach, aby prezentować się schludnie i zgodnie z zasadami savoir-vivre.