Ubezpieczenie OC i AC – co musi wiedzieć każdy kierowca?

Nieprzewidziane sytuacje na drodze mogą przytrafić się każdemu kierowcy, niezależnie od jego doświadczenia i stylu jazdy. Przed skutkami stłuczek i wypadków chronią kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu polisy komunikacyjne. Dzisiaj weźmiemy pod lupę dwie najważniejsze polisy: OC oraz autocasco. Czym charakteryzuje się każda z nich? Ile kosztuje ubezpieczenie OC/AC? Sprawdź!

Ubezpieczenie OC/AC – czym charakteryzują się polisy?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy zarejestrowany (nawet nieużywany) pojazd mechaniczny musi być objęty podstawowym ubezpieczeniem, czyli OC. Twoja polisa odpowiedzialności cywilnej chroni przede wszystkim innych uczestników ruchu, którzy mogliby ucierpieć w wyniku wyrządzonej przez Ciebie szkody. Poszkodowana strona otrzyma środki finansowe z funduszu Twojego ubezpieczyciela, a Ty nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni. Z kolei AC (autocasco) jest polisą dobrowolną. Stanowi ona zabezpieczenie przed konsekwencjami kradzieży, zniszczenia i uszkodzenia mienia w wyniku zdarzeń losowych, aktów wandalizmu czy działania sił natury.

Składka za ubezpieczenie OC/AC nie jest stała. Koszty ponoszone przez kierowców są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników związanych zarówno z kierowcą (na przykład jego wiekiem, doświadczeniem), jak i pojazdem (jego marką, rokiem produkcji, przebiegiem, mocą). Ponoszone koszty obniżają się wraz z kolejnymi latami bezszkodowej jazdy.

Kalkulator OC/AC – w sieci taniej!

Zastanawiasz się, ile zapłacisz za kompleksowe ubezpieczenie swojego samochodu? Nie musisz kontaktować się z agentem. Kalkulator OC/AC to proste w użyciu narzędzie, dzięki któremu samodzielnie obliczysz wysokość składki za polisy obowiązkowe i dodatkowe bez wychodzenia z domu. Co ważne, korzystanie z internetowego narzędzia jest w pełni bezpieczne. Nowoczesne kalkulatory wystarczy uzupełnić o dwie podstawowe dane: numer rejestracyjny pojazdu oraz datę urodzenia właściciela.