Rezonans magnetyczny - kiedy warto go wykonać?

Rezonans magnetyczny to jedno z najlepszych badań, które pozwala zajrzeć w głąb ludzkiego ciała. Pomimo że wyróżnia się ono gigantyczną siłą, to jest w pełni bezpieczne dla ludzi, a jego wykonanie jest zupełnie bezbolesne. Analizuje ono zarówno tkanki miękkie, jak i kości, co sprawia, że spektrum jego zastosowań jest niebywale szerokie. 

W jaki sposób działa rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny wykorzystuje magnetyczne właściwości atomów, aby w szybki i skuteczny sposób zobrazować przekroje narządów wewnętrznych. Aby wykonać to badanie, niezbędne są również fale radiowe i komputer. Zakres zastosowań rezonansu magnetycznego jest bardzo szeroki, jednak szczególnie często wykonuje się go w przypadku monitorowania przebiegu choroby nowotworowej. Rezonans pozwala uzyskać obrazy każdej części ciała, w efekcie czego wyróżnia się gigantyczną skutecznością w identyfikacji zmian patologicznych. Rezonans wykorzystuje działanie pola magnetycznego, dzięki któremu da się szybko i bezboleśnie uzyskać obraz określonej części ciała. Co warto podkreślić, nie wykorzystuje on promieniowania rentgenowskiego, w efekcie czego może być wykonywany wielokrotnie. Samo badanie trwa od 15 do maksymalnie 90 minut, a w jego trakcie należy leżeć nieruchomo i spokojnie. 

Jakie są najczęstsze powody wykonania rezonansu magnetycznego?

Badanie rezonansem jest zalecane w diagnostyce nowotworów, a zwłaszcza guza mózgu. Lista jego zastosowań jest jednak o wiele dłuższa. Rezonans może okazać się bardzo przydatny przy przypuszczeniach chorób oczodołów, stwardnienia rozsianego, a także chorób przysadki mózgowej. Jest on nieoceniony także w celu wykrycia padaczki i wielu różnych chorób neurologicznych. Coraz częściej rezonans jest wykonywany również w celu badania piersi oraz płuc. Jego wykonanie pozwala bowiem oceniać proces gojenia po ewentualnych operacjach, a także nieprawidłowości w funkcjonowaniu płuc. Rezonans magnetyczny pozwala też diagnozować szeroko pojęte torbiele oraz guzki, co sprawia, że jego wykonanie może okazać się przydatne w wielu różnych przypadkach. 

Pomimo że badanie to ma wiele mocnych stron, to należy pamiętać, że nie mogą go wykonywać wszyscy ludzie. Przede wszystkim rezonans jest odradzany osobom z rozrusznikiem serca bądź implantem ślimakowym. Urządzenia te mogą nie tylko źle wpływać na wynik badania, ale również stanowić niechciane niebezpieczeństwo. Pacjenci posiadający jakiekolwiek urządzenia elektryczne bądź elektroniczne niestety nie mogą skorzystać z tego badania. Przeciwwskazaniem może być również klaustrofobia bądź sztuczne zastawki serca. 

REX MEDICA - zaufaj tej klinice!

Chcesz wykonać rezonans magnetyczny? Jeśli tak, to REX MEDICA będzie idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Klinika ta specjalizuje się w wykonywaniu rezonansów magnetycznych, a jej gigantyczne doświadczenie sprawia, że doskonale wie, jak pomóc potrzebującym pacjentom. Badania wykonywane przez REX MEDICA są szybkie, komfortowe i w pełni profesjonalne. Jeżeli chcesz mieć pewność, że rezonans da wiarygodne wyniki, to zaufanie tej firmie będzie znakomitą decyzją.