Jak pielęgnować skórę dłoni?

Dłonie, niezmiernie ważne części ciała, są zaangażowane w wykonanie tysięcy czynności każdego dnia. Jednak często zapominamy o odpowiedniej pielęgnacji, która jest kluczowa, aby służyły one w dobrej kondycji jak najdłużej. Pielęgnacja ta dotyczy nie tylko kości i stawów, ale również skóry, będącej pierwszą linią ochrony. Zły stan skóry na dłoniach może wskazywać na niedostateczną pielęgnację, choroby ogólnoustrojowe oraz niedobory witamin. Przesuszona, zrogowaciała i pękająca skóra na dłoniach jest sygnałem, którego nie można ignorować. Może to być nie tylko problem estetyczny, ale także oznaka poważniejszych problemów zdrowotnych. Dłonie są naszą wizytówką i oznaką zdrowia, dlatego ważne jest, aby nie zaniedbywać ich pielęgnacji.

Czy sama pielęgnacja dłoni wystarczy?

Ochrona skóry dłoni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi jest niezmiernie ważna. Należy dostarczać skórze niezbędnych składników odżywczych zanim pojawi się sygnał o potrzebie pomocy. Do codziennej higieny zaleca się używanie naturalnych mydeł, zastąpienie domowych detergentów ekologiczną chemią gospodarczą i wykonanie prac domowych w ochronnych rękawicach. Do pielęgnacji skóry dłoni należy wybierać tłuste kremy odżywcze zawierające olejki roślinne, witaminy A, C, E, keratynę, panthenol. Samo mycie rąk i stosowanie kremów ochronnych może być niewystarczające. Bardzo często przydaje się maseczka na dłonie, która odżywia skórę.

Skóra potrzebuje odżywienia i nawilżenia także od środka. Witaminy i minerały są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym skóry, pełniącej funkcję bariery ochronnej. Pękająca skóra przy paznokciach, między palcami czy na powierzchni dłoni często jest wynikiem niedoboru witamin, niewystarczającej ich podaży z pożywieniem lub zaburzeń wchłaniania. Niewystarczające nawadnianie organizmu również wpływa negatywnie na kondycję skóry.

Jakich witamin potrzebuje skóra dłoni i skąd je pozyskiwać?

Stan skóry jest uzależniony od witamin takich jak witamina A, E, witaminy z grupy B (B5 i B7) oraz minerałów: cynku i selenu. Witamina A wpływa na złuszczanie naskórka, odnowę komórkową oraz syntezę kolagenu, co zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie, gładkość i elastyczność. Źródłami witaminy A są zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego, w tym podroby, ryby, jaja, marchew, papryka czerwona, szpinak, morele, brzoskwinie i wiśnie.

Witamina E, będąca silnym antyoksydantem, zwalcza wolne rodniki i chroni komórki przed uszkodzeniami oraz starzeniem, a występuje w orzechach, pestkach słonecznika, olejach i produktach pełnoziarnistych. Witamina B5 zapobiega rogowaceniu skóry i znajduje się w drożdżach piwnych, otrębach, nabiale, bananach i drobiu. Witamina B7 reguluje pracę gruczołów łojowych i jest obecna w żółtkach jaj, serze, drożdżach, ciemnym ryżu, kukurydzy, kalafiorze, roślinach strączkowych, cebuli i burakach.

Jeżeli nie jest możliwe dostarczenie organizmowi odpowiednich ilości tych składników, mogą być pomocne dobre suplementy diety. Mimo to, witaminy są lepiej przyswajane w swojej naturalnej postaci. Zdrowy styl życia stanowi najlepszą metodę na utrzymanie dobrej kondycji organizmu, co przekłada się na zdrową skórę. Dzięki temu dłonie mogą być zadbane i nie ma potrzeby ich ukrywania.