Ubranie robocze a odzież ochronna i przepisy BHP

Niektóre stanowiska pracy wymagają stosowania odpowiedniego stroju, co związane jest z rodzajem wykonywanych zadań. Niektóre stroje mają na celu zwiększenie komfortu podczas pracy, inne służą do wyróżniania pracowników wśród gości i klientów, a jeszcze inne zapewniają niezbędną ochronę, jak odzież ochronna. Przepisy BHP określają obowiązki pracodawcy dotyczące dostarczania odzieży roboczej. Decyzje dotyczące okresu używalności odzieży, ewentualnego ekwiwalentu za nią oraz kroju leżą w gestii pracodawcy.

Ubranie robocze i ochronne a przepisy BHP

Zgodnie z przepisami BHP, odzież ochronna różni się od ubrania roboczego. Odzież ochronna, będąca elementem środków ochrony indywidualnej, ma za zadanie zakrywać osobisty strój pracownika i chronić przed szkodliwymi oraz niebezpiecznymi czynnikami występującymi na stanowisku pracy. Odzież robocza natomiast jest przeznaczona głównie do ochrony pracownika i jego ubrań osobistych przed zabrudzeniem i zniszczeniem, które mogą wynikać z wykonywanych zadań służbowych. Czasami pełni ona również funkcję marketingową, jak na przykład koszulki, fartuszki lub koszule z logiem firmy.

Szeroka oferta ubrań ochronnych i roboczych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/bhp/odziez-robocza-i-ochronna

Kto decyduje o odzieży ochronnej?

Wybór konkretnej odzieży ochronnej zależy od decyzji pracodawcy, gdyż przepisy BHP nie regulują tego zagadnienia bezpośrednio. Odzież ta powinna być jednak zawsze dostosowana do warunków panujących na danym stanowisku pracy, występujących zagrożeń oraz czynników szkodliwych. Istotne są również potrzeby pracownika. Ubrania ochronne powinny nie tylko zapewniać ochronę, ale także komfort i wygodę podczas wykonywania obowiązków. Muszą one być zaprojektowane tak, aby użytkownicy mogli sprawnie wykonywać swoje zadania zawodowe, będąc jednocześnie chronionymi przed potencjalnymi zagrożeniami.

Czy można pracować we własnych ubraniach roboczych?

Pracodawca ma możliwość zezwolenia pracownikom na używanie własnych ubrań, jeśli jest to dozwolone na danym stanowisku i pracownik wyrazi na to zgodę. W takich sytuacjach własna odzież musi spełniać wymagania przepisów BHP, co jest określone w Kodeksie Pracy w artykule 237(7). Okres użytkowania takiej odzieży ochronnej powinien być zgodny z normami ustalonymi wspólnie przez pracodawcę i pracownika, gdyż przepisy BHP nie regulują tego aspektu. Warto także zaznaczyć, że w niektórych przypadkach pracownikowi może przysługiwać ekwiwalent za ubranie robocze.

Ekwiwalent za odzież roboczą – co mówią o tym przepisy?

Zgodnie z Kodeksem Pracy, gdy pracownik używa własnej odzieży i obuwia roboczego zgodnie z § 2, pracodawca ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu pieniężnego, którego wysokość uwzględnia aktualne ceny tych artykułów. Częstotliwość wypłat ekwiwalentu nie jest określona w przepisach BHP i powinna być ustalona indywidualnie z pracownikiem lub jego przedstawicielem.

Dodatkowo, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia prania, konserwacji, napraw, odpylania i odkażania stroju roboczego. Jeśli nie jest w stanie zapewnić tych usług, obowiązek ten przechodzi na pracownika. W takim przypadku ekwiwalent może być także wypłacany za pranie wykonane we własnym zakresie. Przepisy BHP ani Kodeks Pracy nie określają metody obliczania ekwiwalentu za koszty prania. Wysokość i częstotliwość wypłaty ekwiwalentu powinny być ustalone w porozumieniu między pracodawcą a pracownikiem lub jego przedstawicielami, przy czym ekwiwalent powinien pokryć koszty usług zewnętrznych, potwierdzone np. paragonem.