Rzeczy do rozważenia przed adopcją kota‍Koty są wspaniałymi towarzyszami, którzy mogą wnieść tak wiele do naszego życia. Udowodniono na przykład, że posiadanie kota jako zwierzęcia domowego obniża stres i ciśnienie krwi, poprawia układ odpornościowy, a nawet pomaga żyć dłużej. Jednak koty są również bardziej wymagające niż inne zwierzęta domowe, takie jak psy, ze względu na ich niezależną naturę. Kiedy już podejmiesz decyzję o adopcji kota, jest kilka rzeczy, które powinieneś rozważyć przed podjęciem tej odpowiedzialności. Jeśli myślisz o adopcji kota, oto kilka rzeczy, które należy najpierw przemyśleć.

Czy w Twoim domu są jakieś alergie?

Najważniejszą kwestią przy adopcji kota jest to, kto będzie zapewniał codzienną opiekę nad zwierzęciem. Zanim adoptujesz kota, powinieneś zastanowić się, czy Ty lub ktoś inny w Twoim domu będzie odpowiedzialny za zapewnienie codziennej opieki nad zwierzęciem.

  • Większość kotów jest niezależna i potrafi zadbać o siebie na zewnątrz, ale wewnątrz nadal będzie potrzebowała pomocy w dostępie do jedzenia, wody, kuwety, pielęgnacji i opieki medycznej.
  • Jeśli pracujesz długo lub często podróżujesz, możesz chcieć adoptować kota, który może być pozostawiony sam na dłuższy czas bez większej uwagi lub nadzoru.

Jeśli masz dzieci, powinieneś również rozważyć, czy twoje dzieci będą odpowiedzialne za opiekę nad kotem. Młodsze dzieci mogą nie być w stanie w pełni pojąć odpowiedzialności za opiekę nad kotem, więc możesz chcieć adoptować kota, który jest bardziej niezależny i samowystarczalny.

Gdzie kot będzie mieszkał i jakiej wielkości przestrzeni potrzebuje?

Jeśli ty lub ktoś w twoim domu cierpi na alergie, możesz rozważyć przyjęcie kota, który jest hipoalergiczny. Chociaż niektórzy ludzie wierzą w mit, że wszystkie czarne koty są hipoalergiczne, to niekoniecznie jest to prawda. Istnieje jednak jedna rasa kotów, która została udowodniona jako hipoalergiczna: kot syberyjski. Podobnie jak w przypadku psów i ludzi, niektóre koty wytwarzają więcej alergenów niż inne. Naukowcy zidentyfikowali dwa rodzaje alergenów u kotów: Fel d 1 i Fel d 4. Fel d 1 znajduje się w ślinie i na skórze kota, natomiast Fel d 4 można znaleźć w sierści i na futrze kota. Niektóre koty produkują wysoki poziom obu alergenów, podczas gdy inne koty produkują niski poziom obu alergenów. Jeśli masz alergie, powinieneś rozważyć przyjęcie kota, który wytwarza niski poziom obu rodzajów alergenów. Jeśli masz silne alergie, możesz chcieć adoptować kota syberyjskiego, ponieważ ta rasa jest jedynym kotem, u którego udowodniono, że wytwarza niski poziom obu alergenów.